Osobní pohoda (well being)


Téma osobní pohody se stalo v posledních letech známým termínem. Pojem well-being označuje  stav lidského prožívání a hodnocení vztahu k sobě a k okolnímu světu.

Jedná se o stav, kdy je nám dobře. V současné době je tento popis používán i pro další pojmy, jakými jsou spokojenost nebo životní spokojenost a slovo blaho, štěstí a radost. Pojem well being lze charakterizovat jako stav úplné tělesné, duševní a společenské pohody. Osobní pohoda je spojována s pojmem celkové kvalita života a hodnocením kvality života jako celku.

Osobní pohoda je tedy koncept, který zahrnuje prožívání příjemných emocí, nízkou hladinu negativních nálad a celkovou vysokou životní spokojenost.

Oblasti osobní pohody

1. Sebepřijetí

Pozitivní postoj k sobě, spokojenost se sebou samým, přijetí různých oblastí sebe, dobrých i špatných vlastností a celkové srozumění s vlastní minulostí.

2. Pozitivní vztahy

Vřelé a uspokojující vztahy s druhými. Zájem o blaho ostatních a  schopnost empatie.

3. Nezávislost

Schopnost odolat sociálním vlivům a zachovat si vlastní názor.

4. Každodennost

Zvládání každodenních nároků. Co se děje v okolním prostředí, schopnost vidět příležitosti a využít vnější dění pro vlastní cíle a potřeby.

5. Smysl života

Celkový pocit, že minulý a přítomný život má smysl, směrování k dosažení cílů.

6. Osobní rozvoj

Pocit trvalého vývoje, otevření se novému. Nulový pocit nudy a pocitu stagnace, schopnost vidět pozitivní změny vlastního já a svého chování.


Rodinna firma poradenstvi
Interim managament

Přečtěte si také
03.12.2018/Osobní rozvoj Jak na konstruktivní kritiku?

Je velmi snadné pokusit se dát někomu konstruktivní kritiku, ale není vždy snadné ji přijmout. Trvá to spoustu trpělivosti a sebevědomí, abychom mohli udělat krok zpět a podívali se na to, co a jak děláme, uznat to co děláme špatně a pak přijmout radu nebo doporučení.

01.11.2018/Osobní rozvoj Jaké dovednosti budete potřebovat v roce 2020?

Možná se dá říci, že lidstvo zaznamenalo nejvíce technologického pokroku za posledních 100 let. Z tohoto důvodu se dovednosti, které vyžaduje naše povolání, neustále vyvíjejí. Lidé nyní pracují v zaměstnání, které před 20 lety neexistovalo. Vysoké školy připravují studenty na zaměstnání, které dnes neexistují a někdy připravují na zaměstnání, které již nebude existovat.

29.10.2018/Kariérní a kariérové poradenství 10 kroků ke tvorbě vaší úspěšné osobní značky

Vaše osobní značka sděluje vaši hodnotu světu - nejen potenciálním zaměstnavatelům, ale prakticky všem. Osobní značka je dnes naprosto nezbytná pro osobní rozvoj, kariérní postup, a dokonce i pro vás samotné. Vyjádření toho, kdo jste, co děláte a proč to děláte, vám pomůže postavit se k úspěchu a otevřít dveře nové kariérní příležitosti.Chcete pomoci dosáhnout svých kariérních a podnikatelských snů?

Zanechte mi váš email a já vás budu pravidelně zásobovat tipy pro váš úspěch.

Nebo mi zavolejte na +420 605 733 267
a domluvme si schůzku