Kompetenční model


Je to tedy soubor kompetencí, které jsou významné pro výkon na dané pracovní pozici pro danou práci. Kompetenční model obsahuje sadu dovednosti, znalostí, zkušeností a schopností, které jsou potřeba k efektivnímu plnění úkolů v dané organizaci.

Kompetenční model a praxe

V praxi se model uplatňuje tam, kde je nutný soupis toho, co musí lidé v organizaci umět, aby byla organizace úspěšná. Také model pomáhá definovat a rozvíjet ty konkrétní kompetence, které lidé v organizaci postrádají nebo je potřebují zlepšit.

Správný kompetenční model organizace se rozpracovává až k detailu popisu pracovních pozic. Kompetenční model pracovního místa popisuje přehled kompetencí, které jsou nezbytné k výkonu konkrétního pracovního místa. Jak jsme zmínil již v úvodu tohoto slova, jedná se o přehled vlastností, zkušeností, znalostí, schopností, dovedností a osobnostních charakteristik, které jsou klíčové k efektivnímu výkonu pracovních úkolů konkrétního zaměstnance.

Kompetenční model pomáhá uvědomit si klíčové kompetence, které organizace potřebuje ke své úspěšnosti. Pomáhá plánovat rozvoj kompetencí lidí v organizaci, jako celku. Prostřednictvím kompetenčního modelu lze plánovat nábor pracovníků v souladu s potřebami organizace. V závěru je vhodný ke sjednocení pojetí hodnocení manažerů, personalistů a ostatních pracovníků. Model má obrovský vliv na personální strategii, výběr pracovníků a organizaci pracovních míst.  

 


Rodinna firma poradenstvi
Interim managament

Přečtěte si také
03.12.2018/Osobní rozvoj Jak na konstruktivní kritiku?

Je velmi snadné pokusit se dát někomu konstruktivní kritiku, ale není vždy snadné ji přijmout. Trvá to spoustu trpělivosti a sebevědomí, abychom mohli udělat krok zpět a podívali se na to, co a jak děláme, uznat to co děláme špatně a pak přijmout radu nebo doporučení.

01.11.2018/Osobní rozvoj Jaké dovednosti budete potřebovat v roce 2020?

Možná se dá říci, že lidstvo zaznamenalo nejvíce technologického pokroku za posledních 100 let. Z tohoto důvodu se dovednosti, které vyžaduje naše povolání, neustále vyvíjejí. Lidé nyní pracují v zaměstnání, které před 20 lety neexistovalo. Vysoké školy připravují studenty na zaměstnání, které dnes neexistují a někdy připravují na zaměstnání, které již nebude existovat.

29.10.2018/Kariérní a kariérové poradenství 10 kroků ke tvorbě vaší úspěšné osobní značky

Vaše osobní značka sděluje vaši hodnotu světu - nejen potenciálním zaměstnavatelům, ale prakticky všem. Osobní značka je dnes naprosto nezbytná pro osobní rozvoj, kariérní postup, a dokonce i pro vás samotné. Vyjádření toho, kdo jste, co děláte a proč to děláte, vám pomůže postavit se k úspěchu a otevřít dveře nové kariérní příležitosti.Chcete pomoci dosáhnout svých kariérních a podnikatelských snů?

Zanechte mi váš email a já vás budu pravidelně zásobovat tipy pro váš úspěch.

Nebo mi zavolejte na +420 605 733 267
a domluvme si schůzku