Big Five


Big Five je model, který se vytvářel a ověřoval několik desetiletí, bohužel dodnes neznáme jeho autora. Big five je postaven na pěti klíčových rozměrech naší osobnosti.

1) Otevřenost vypovídá o určité citlivosti na podněty. Osoby s vysokým skóre jsou zvědavé, originální, kreativní a také intelektuální.

2) Extraverze se zaměřuje se na rozdíly v sociální oblasti lidí. Osoby s vysokým skórem extraverze jsou komunikativní a také přátelské. Tato osoby milují a preferují společnost a jsou také rádi součástí skupin a různých společenských aktivit.

3) Svědomitost je charakteristická pro kontrolu našich podnětů. Dominuje jí sebekontrola, organizování a realizování nejrůznějších úkolů. Osoby s vysokým skóre svědomitosti jsou obvykle dochvilné, spolehlivé, výkonné, uspořádané a také velice cílevědomé.

4) Čtvrtým důležitým rozměrem naší osobnosti je přívětivost. Je to především v rozměru snahy o pomoc druhým, ale také o tendenci důvěřovat druhým lidem a ve vyhledávání vzájemné spolupráce. Osoby s vysokým skóre přívětivosti jsou příjemné, vřelé a bývají citlivé.

5) Neuroticismus se popisuje tak, jak každý člověk prožívá své negativní emoce. Jde především o vnímání negativních citových stavů a celkového rozpoložení, především smutek, obavy, ale i hněv. Osoby jsou temperamentní a často náladové, mají tendence k úzkostem a depresím.


Rodinna firma poradenstvi
Interim managament

Přečtěte si také
03.12.2018/Osobní rozvoj Jak na konstruktivní kritiku?

Je velmi snadné pokusit se dát někomu konstruktivní kritiku, ale není vždy snadné ji přijmout. Trvá to spoustu trpělivosti a sebevědomí, abychom mohli udělat krok zpět a podívali se na to, co a jak děláme, uznat to co děláme špatně a pak přijmout radu nebo doporučení.

01.11.2018/Osobní rozvoj Jaké dovednosti budete potřebovat v roce 2020?

Možná se dá říci, že lidstvo zaznamenalo nejvíce technologického pokroku za posledních 100 let. Z tohoto důvodu se dovednosti, které vyžaduje naše povolání, neustále vyvíjejí. Lidé nyní pracují v zaměstnání, které před 20 lety neexistovalo. Vysoké školy připravují studenty na zaměstnání, které dnes neexistují a někdy připravují na zaměstnání, které již nebude existovat.

29.10.2018/Kariérní a kariérové poradenství 10 kroků ke tvorbě vaší úspěšné osobní značky

Vaše osobní značka sděluje vaši hodnotu světu - nejen potenciálním zaměstnavatelům, ale prakticky všem. Osobní značka je dnes naprosto nezbytná pro osobní rozvoj, kariérní postup, a dokonce i pro vás samotné. Vyjádření toho, kdo jste, co děláte a proč to děláte, vám pomůže postavit se k úspěchu a otevřít dveře nové kariérní příležitosti.Chcete pomoci dosáhnout svých kariérních a podnikatelských snů?

Zanechte mi váš email a já vás budu pravidelně zásobovat tipy pro váš úspěch.

Nebo mi zavolejte na +420 605 733 267
a domluvme si schůzku