360° Zpětná vazba


360° zpětná vazba patří do skupiny hodnocení, které se zaměřují na přítomnost, tedy na aktuální stav měřených dovedností a znalostí. 360° zpětná vazba je metoda, prostřednictvím které je dle stejných kritérií hodnocený posuzován různými lidmi. Tato metoda se dá popsat, jako hodnocení manažerů a pracovníků z více stran, tedy ze strany podřízených, kolegů, případně i zákazníků.

Klíčovou součástí je také vlastní sebehodnocení. Zpětná vazba je doplňková metoda, která umožňuje vedoucímu či ostatním zaměstnancům získat zpětnou vazbu od ostatních spolupracovníků. Metoda bývá často anonymní, hodnocený nemá informace o tom, jaké hodnocení od koho obdržel.

Dnes definujeme tři klíčové oblasti, které zapříčinily rozvoj této metody. První z nich je samotná podstata této metody, jedná se o efektivní pohled na zpětnou vazbu jako nezbytný prvek profesionálního i osobního rozvoje zaměstnance. Druhou z nich je výstup této metody, která poskytuje informaci, že se lze profesně posunout a zefektivnit svou práci. Třetí věcí bylo a stále je zjištění, že zaměstnancům v organizacích není zpětná vazba poskytována vůbec.

Benefity této metody

1) K dispozici několik zdrojů hodnocení

2) Metoda pomáhá rozvíjet týmy a jednotlivce

3) Snižuje se riziko diskriminace, rasa, víra a pohlaví

4) Prokazatelné zlepšení péče o zákazníky - pohled ze strany zákazníků

5) Získáte přehled o vzdělávacích a rozvojových potřebách zaměstnanců

6) Zaměstnanci získají širší přehled o schopnostech a kompetencích, které jsou pro organizaci důležité a žádoucí

Nevýhody této metody

1) Je nutné metodu ovládat a být na ni připraveni, včetně přípravy organizace

2) Nepodaří se metodu správně zrealizovat, fatální dopad na organizaci

3) Malé porozumění samotnému procesu

4) Zaměření pouze na slabé stránky, pouze negace

5) Časová a administrativní náročnost

 


Rodinna firma poradenstvi
Interim managament

Přečtěte si také
03.12.2018/Osobní rozvoj Jak na konstruktivní kritiku?

Je velmi snadné pokusit se dát někomu konstruktivní kritiku, ale není vždy snadné ji přijmout. Trvá to spoustu trpělivosti a sebevědomí, abychom mohli udělat krok zpět a podívali se na to, co a jak děláme, uznat to co děláme špatně a pak přijmout radu nebo doporučení.

01.11.2018/Osobní rozvoj Jaké dovednosti budete potřebovat v roce 2020?

Možná se dá říci, že lidstvo zaznamenalo nejvíce technologického pokroku za posledních 100 let. Z tohoto důvodu se dovednosti, které vyžaduje naše povolání, neustále vyvíjejí. Lidé nyní pracují v zaměstnání, které před 20 lety neexistovalo. Vysoké školy připravují studenty na zaměstnání, které dnes neexistují a někdy připravují na zaměstnání, které již nebude existovat.

29.10.2018/Kariérní a kariérové poradenství 10 kroků ke tvorbě vaší úspěšné osobní značky

Vaše osobní značka sděluje vaši hodnotu světu - nejen potenciálním zaměstnavatelům, ale prakticky všem. Osobní značka je dnes naprosto nezbytná pro osobní rozvoj, kariérní postup, a dokonce i pro vás samotné. Vyjádření toho, kdo jste, co děláte a proč to děláte, vám pomůže postavit se k úspěchu a otevřít dveře nové kariérní příležitosti.Chcete pomoci dosáhnout svých kariérních a podnikatelských snů?

Zanechte mi váš email a já vás budu pravidelně zásobovat tipy pro váš úspěch.

Nebo mi zavolejte na +420 605 733 267
a domluvme si schůzku