Zpětná vazba

24.11.2016/Osobní rozvoj Zpětná vazba je v našem životě důležitá. Snažte se a naučte se poskytovat kvalitní zpětnou vazbu, ale také ji přijímat, protože je to jeden ze základních nástrojů vedení a rozvoje vašich lidí a týmů, ale i vás samotných. Její pravidelnost a obsahová správnost je podstatná, i s ohledem na to, že je v různých formách poskytována manažery prakticky denně.

Ve firmách obecně panuje obava ji pravidelně využívat, protože manažeři neví, jak jí správně poskytnout a co vlastně sdělit. Zaměstnanci se pak těmto rozhovorům raději vyhýbají. Zpětná vazba je velice cenná forma hodnocení výkonu, kvality práce a spokojenosti a je jedním z páteřních principů kariérního růstu.

Proč je zpětná vazba přínosná

 • Zpětná vazba by měla být klíčovým prvkem systému hodnocení zaměstnanců
 • Podporuje komunikaci v organizaci
 • Rozvíjí dovednosti a kompetence manažera, ale také zaměstnance
 • Posiluje firemní vztahy a důvěru
 • Přináší zlepšení, nápady, inovace a mnoho dalšího
 • Je základním kamenem pro kariérní rozvoj

 

„Zpětná vazba, stejně jako sprchování, není pochopitelně trvalá. Je to něco, čemu byste se měli věnovat pravidelně.“ Zig Ziglar

Jak ji poskytovat

 • Pozitivně, a to jak na začátku, tak i na konci a vždy pouze osobně.
 • Plánujte ji a buďte v jejím poskytování disciplinovaní, provádějte pravidelně.
 • Zpětná vazba musí mít osnovu, formu, data, je vždy konkrétní a věcná, obsahuje kritiku, ale i pochvalu.
 • Vzájemně se na ní musíte se zaměstnancem shodnout, musí mít nějaké vyústění a plán.
 • Nebojte se ji poskytovat a nebojte se ji také přijímat!

Zaměstnavatelé pozor! Zpětná vazba je také součástí vašeho personálního marketingu, protože v ní vstupujete do komunikace se zaměstnancem a tvoříte tím kvalitu vzájemného vztahu, budujete důvěru. Čím lépe umíte poskytovat jako zaměstnavatel zpětnou vazbu, tím silnější máte konkurenční výhodu, jste odolnější a přispíváte tak k motivaci vašeho týmu.


Rodinna firma poradenstvi
Interim managament

Přečtěte si také
03.12.2018/Osobní rozvoj Jak na konstruktivní kritiku?

Je velmi snadné pokusit se dát někomu konstruktivní kritiku, ale není vždy snadné ji přijmout. Trvá to spoustu trpělivosti a sebevědomí, abychom mohli udělat krok zpět a podívali se na to, co a jak děláme, uznat to co děláme špatně a pak přijmout radu nebo doporučení.

01.11.2018/Osobní rozvoj Jaké dovednosti budete potřebovat v roce 2020?

Možná se dá říci, že lidstvo zaznamenalo nejvíce technologického pokroku za posledních 100 let. Z tohoto důvodu se dovednosti, které vyžaduje naše povolání, neustále vyvíjejí. Lidé nyní pracují v zaměstnání, které před 20 lety neexistovalo. Vysoké školy připravují studenty na zaměstnání, které dnes neexistují a někdy připravují na zaměstnání, které již nebude existovat.

29.10.2018/Kariérní a kariérové poradenství 10 kroků ke tvorbě vaší úspěšné osobní značky

Vaše osobní značka sděluje vaši hodnotu světu - nejen potenciálním zaměstnavatelům, ale prakticky všem. Osobní značka je dnes naprosto nezbytná pro osobní rozvoj, kariérní postup, a dokonce i pro vás samotné. Vyjádření toho, kdo jste, co děláte a proč to děláte, vám pomůže postavit se k úspěchu a otevřít dveře nové kariérní příležitosti.Chcete pomoci dosáhnout svých kariérních a podnikatelských snů?

Zanechte mi váš email a já vás budu pravidelně zásobovat tipy pro váš úspěch.

Nebo mi zavolejte na +420 605 733 267
a domluvme si schůzku