Zlepšuje a mění se náš svět? 6 globálních trendů

02.03.2018/Ostatní Zlepšuje a mění se náš svět? 6 globálních trendů Chudoba, vzdělání, gramotnost, demokracie, očkování, úmrtnost... Nekonečné snímky vyšetřování vražd, násilí, přírodních katastrof, automobilových nehod, ubližování, rasismu, xenofobie, naplňují informační kanály denně. Pro někoho je to zajímavé a vzrušující, pro průměrného diváka možná ano.

Ve skutečnosti ale zpravodajství prospívá strachu a násilí, takže hlavní sítě naleznou způsob, jak naplnit 99 % svého programu zahlcováním tímto druhem událostí. Je to návyková a někdy i energie plná hněvu, ale prezentuje to, co se skutečně děje v našem světě?

Ekonom Maxe Roser zdůrazňuje prostřednictvím zajímavých dat šest trendů, které ukazují, že se v mnoha důležitých směrech náš svět dramaticky zlepšuje. Všechno se děje pomalu a také postupně, ale jsou tu zřejmé změny z dlouhodobého hlediska. Po celá desetiletí se tato čísla zvyšují, aby se vytvořil bohatší, vzdělanější a zdravější svět.

Šest globálních trendů
Zde je šest velkých obrazových trendů, na které poukázal Roser, s využitím dat získaných po staletí:

Mění se náš svět

Obrázek ve větším rozlišení

1. Extrémní chudoba
Část lidí v extrémní chudobě s příjmem méně než 1,90 dolarů za den, se v průběhu let snižovala. V roce 1940 bylo asi 75 % světa v extrémní chudobě a ​​dnes je to jen 10 %. Dle mne těch 10 % je stále hodně z pohledu bohatství našich zemí a jejich snahy o celosvětovou chudobu.

2. Základní vzdělání
V roce 1820 byl pouze omezený systém privilegovaný základních škol. Od té doby byly na celém světě přidány miliony učeben a škol a čísla jsou ohromující. V relativním vyjádření jsme přešli z 17 % lidí, kteří mají základní vzdělání na 86 %, jak je tomu dnes.


3. Gramotnost
Na základě podobného trendu jako základní vzdělání vzrostla gramotnost z 12 % na 85 % zhruba za dvě stě let. V absolutních hodnotách jsou tato čísla ještě působivější. Ve dvacátých letech minulého století bylo jen asi 100 milionů lidí starších 15 let, kteří mohli číst. Dnešní počet je 4,6 miliardy.

4. Demokracie
Zatímco svět má krátkodobé překážky, pokud jde o svobodu a demokracii, celková linie trendu je stále působivá z dlouhodobého hlediska. V roce 1900 žilo v demokracii pouze 1 ze 100 lidí a dnes většina 56 ze 100 může říci, že žijí v zemi se svobodnými a spravedlivými volbami.

5. Očkování
Očkování proti nemocem, jako je černý kašel, tetanus a záškrt, nebylo k dispozici pro většinu lidí před 200 lety. Dnes je však přibližně 86 % lidí na celém světě očkováno proti těmto základním a ničivým nemocem.

6. Úmrtnost dětí
Již v roce 1920 více než 30 % kojenců zemřelo, než dosáhli svých 5. narozenin. Od té doby se vývoj v oblasti bydlení, hygieny, vědy a medicíny dostal tak daleko, že smrt je mnohem vzácnější pro nejmladší lidi naší společnosti. Dnes je celosvětová dětská úmrtnost snížena na 4 %.

 

Tak co myslíte? Zlepšuje se náš svět? Pište do komentářů.

Spojme se na sociálních sítích a nic vám již neuteče nebo odebírejte můj newsletter na téma koučinku, školení nebo kariérního a kariérového poradenství.

LinkedIn | Twitter | Facebook | Odebírejte Newsletter

 


Rodinna firma poradenstvi
Interim managament

Přečtěte si také
03.12.2018/Osobní rozvoj Jak na konstruktivní kritiku?

Je velmi snadné pokusit se dát někomu konstruktivní kritiku, ale není vždy snadné ji přijmout. Trvá to spoustu trpělivosti a sebevědomí, abychom mohli udělat krok zpět a podívali se na to, co a jak děláme, uznat to co děláme špatně a pak přijmout radu nebo doporučení.

01.11.2018/Osobní rozvoj Jaké dovednosti budete potřebovat v roce 2020?

Možná se dá říci, že lidstvo zaznamenalo nejvíce technologického pokroku za posledních 100 let. Z tohoto důvodu se dovednosti, které vyžaduje naše povolání, neustále vyvíjejí. Lidé nyní pracují v zaměstnání, které před 20 lety neexistovalo. Vysoké školy připravují studenty na zaměstnání, které dnes neexistují a někdy připravují na zaměstnání, které již nebude existovat.

29.10.2018/Kariérní a kariérové poradenství 10 kroků ke tvorbě vaší úspěšné osobní značky

Vaše osobní značka sděluje vaši hodnotu světu - nejen potenciálním zaměstnavatelům, ale prakticky všem. Osobní značka je dnes naprosto nezbytná pro osobní rozvoj, kariérní postup, a dokonce i pro vás samotné. Vyjádření toho, kdo jste, co děláte a proč to děláte, vám pomůže postavit se k úspěchu a otevřít dveře nové kariérní příležitosti.Chcete pomoci dosáhnout svých kariérních a podnikatelských snů?

Zanechte mi váš email a já vás budu pravidelně zásobovat tipy pro váš úspěch.

Nebo mi zavolejte na +420 605 733 267
a domluvme si schůzku