Z praxe: S důvěrou si nezahrávejte...

03.07.2017/Osobní koučink Z praxe: S důvěrou si nezahrávejte... Stává se vám, když jedete v pondělí do kanceláře, jak se asi s vámi váš tým ráno setká, jakou bude mít náladu? Přemýšlíte, čím vaše ráno prolomíte, jestli vtipem nebo zmínkou o něčem zajímavém? Jeden manažer v rámci mého koučovacího sezení ráno zkusil jiný postup a to ten, že oznámil, že končí, myslel to ovšem jako legraci. Asi si říkáte, že nic moc vtipné na tom není, to máte pravdu, ale stalo se ještě cosi jiného.

Když svoje rozhodnutí oznámil, viděl v někom překvapení, v někom smutek a někde i herecké výkony, jak jim bude chybět. Někteří byli i značně rozzlobeni proč zrovna on. Když šel s pravdou ven stalo se to, že místo dobrého smíchu se vážně zhoršila jejich důvěra v něj.

Musel udělat to, že musel vše vysvětlit a znovu budovat vzájemnou důvěru. K tomu mu posloužily 3 kroky obnovy důvěry.

Krok 1: Přiznání

Existuje jen málo způsobů, jak znovu nastartovat důvěru, ale jediným možným je připuštění vlastní chyby. Po svém přiznání dovolte ostatním vyjádřit své pocity. Poslouchejte, buďte empatičtí a chápaví. Nedebatujte a neargumentujte.

Krok 2: Omluva

Druhým krokem při obnově důvěry je omluvit se za vaše jednání. Pokud se omluvíte dobře, nastavíte kurz léčení a rozvoj vyšší úrovně důvěry v budoucnu. Pokud se omlouváte špatně, můžete se vydat do ještě hlubší díry bolesti a odmítnutí. Účinné omluvy mají tři základní složky:

  • přiznání vaší chyby
  • akceptace výčitek za utrpěnou škodu
  • váš závazek opravit vzniklé škody.

Krok 3: Jednejte

Dokážete vytvořit nejúžasnější omluvu na světě, ale vztah trpí trvalou škodou, pokud znatelně nezměníte své chování. Klíčovým faktorem úspěchu je mít akční plán, který se dohodne s osobou, kterou jste urazili. Uveďte, jak se každý z vás bude ve vztahu chovat, jak vypadá odpovědnost. Čas potřebný k opravě důvěry je obvykle úměrný závažnosti činu.

Obnova důvěry ve vztahu vyžaduje, abychom byli odvážní. Musíme uznat, že jsme udělali něco špatného, ​​omluvili se za naše chování a jednali způsobem, který opravuje škody, které jsme způsobili. Čistým výsledkem však může být ještě silnější úroveň důvěry.


Rodinna firma poradenstvi
Interim managament

Přečtěte si také
03.12.2018/Osobní rozvoj Jak na konstruktivní kritiku?

Je velmi snadné pokusit se dát někomu konstruktivní kritiku, ale není vždy snadné ji přijmout. Trvá to spoustu trpělivosti a sebevědomí, abychom mohli udělat krok zpět a podívali se na to, co a jak děláme, uznat to co děláme špatně a pak přijmout radu nebo doporučení.

01.11.2018/Osobní rozvoj Jaké dovednosti budete potřebovat v roce 2020?

Možná se dá říci, že lidstvo zaznamenalo nejvíce technologického pokroku za posledních 100 let. Z tohoto důvodu se dovednosti, které vyžaduje naše povolání, neustále vyvíjejí. Lidé nyní pracují v zaměstnání, které před 20 lety neexistovalo. Vysoké školy připravují studenty na zaměstnání, které dnes neexistují a někdy připravují na zaměstnání, které již nebude existovat.

29.10.2018/Kariérní a kariérové poradenství 10 kroků ke tvorbě vaší úspěšné osobní značky

Vaše osobní značka sděluje vaši hodnotu světu - nejen potenciálním zaměstnavatelům, ale prakticky všem. Osobní značka je dnes naprosto nezbytná pro osobní rozvoj, kariérní postup, a dokonce i pro vás samotné. Vyjádření toho, kdo jste, co děláte a proč to děláte, vám pomůže postavit se k úspěchu a otevřít dveře nové kariérní příležitosti.Chcete pomoci dosáhnout svých kariérních a podnikatelských snů?

Zanechte mi váš email a já vás budu pravidelně zásobovat tipy pro váš úspěch.

Nebo mi zavolejte na +420 605 733 267
a domluvme si schůzku