Video: Lež a klam

13.01.2017/Osobní rozvoj Lež je klam a také nepravdivý výrok, ale především jde o to získat výhodu, vyhnout se trestu, ale také oklamat, a tak i toto téma souvisí s tématem manipulace nebo ega.

Když jsem před 7 lety narazil na studii pana Ekmana a jeho systém FACS (Facial Action Coding System) netušil jsem, že jeho tréninkem mohu rozlišovat to, zdali dotyčný lže či nikoli a tuto celou metodu jsem pak úspěšně využíval a využívám ve své praxi, ptáte se jak? Kandidáti, ale někdy i klienti lžou…

 

„Minulost byla vymazána, vymazání bylo zapomenuto, lež se stala pravdou.“ | Orwell

Náš obličej má k dispozici celkem 43 svalů, jež spolu mohou teoreticky vytvořit kolem 10 000 různých výrazů. Profesor Ekman se zaměřil na zhruba 3000 z nich, které má smysl studovat a dále rozpracovávat. Pro jejich analýzu vytvořil tento systém.
Ekman definoval sedm základních emocí, které se projevují skrze mimické mikroprojevy: hnus, zlost, strach, smutek, štěstí, překvapení a opovržení. Později přidal další, jako je pobavení, rozpaky, úzkost, vinu, pýchu, úlevu, spokojenost, radost a hanbu.
Dnes Ekman rozvíjí celkem 43 různých mikroprojevů. Jeho koncepce se stala mediálně velmi populární díky interpretaci, že z mimiky lze poznat lež. Možná si vzpomenete na seriál Anatomie Lži, ten vychází z celé řady těchto poznatků.

Ano, poznávání a rozpoznání lži se dá naučit, ale vyžaduje to trénink.
Kandidáti, uchazeči, klienti, partneři nelžete, vše se dříve nebo později pozná a ukáže…

Odkazy:
Paul Ekman web
Paul Ekman wikipedia
Paul Ekman knihy
Odkaz Anatomie lži

Odebírejte můj email newsletter zdarma a již vám nic neuteče. Novinky, tipy a rady pro vaši práci, zaměstnání nebo kariéru, ale také témata pracovního a osobního života. Odebírejte zde.


Rodinna firma poradenstvi
Interim managament

Přečtěte si také
03.12.2018/Osobní rozvoj Jak na konstruktivní kritiku?

Je velmi snadné pokusit se dát někomu konstruktivní kritiku, ale není vždy snadné ji přijmout. Trvá to spoustu trpělivosti a sebevědomí, abychom mohli udělat krok zpět a podívali se na to, co a jak děláme, uznat to co děláme špatně a pak přijmout radu nebo doporučení.

01.11.2018/Osobní rozvoj Jaké dovednosti budete potřebovat v roce 2020?

Možná se dá říci, že lidstvo zaznamenalo nejvíce technologického pokroku za posledních 100 let. Z tohoto důvodu se dovednosti, které vyžaduje naše povolání, neustále vyvíjejí. Lidé nyní pracují v zaměstnání, které před 20 lety neexistovalo. Vysoké školy připravují studenty na zaměstnání, které dnes neexistují a někdy připravují na zaměstnání, které již nebude existovat.

29.10.2018/Kariérní a kariérové poradenství 10 kroků ke tvorbě vaší úspěšné osobní značky

Vaše osobní značka sděluje vaši hodnotu světu - nejen potenciálním zaměstnavatelům, ale prakticky všem. Osobní značka je dnes naprosto nezbytná pro osobní rozvoj, kariérní postup, a dokonce i pro vás samotné. Vyjádření toho, kdo jste, co děláte a proč to děláte, vám pomůže postavit se k úspěchu a otevřít dveře nové kariérní příležitosti.Chcete pomoci dosáhnout svých kariérních a podnikatelských snů?

Zanechte mi váš email a já vás budu pravidelně zásobovat tipy pro váš úspěch.

Nebo mi zavolejte na +420 605 733 267
a domluvme si schůzku