Soft skills nebo hard skills?

21.04.2016/Osobní rozvoj V inzerátech pracovních nabídek se soft skills objevují spolu s hards skills, jako jsou třeba jazykové nebo vědomostní požadavky. Firmy ale nehledají pouze specialisty nabité znalostmi a vědomostmi, ale je kladen velký důraz právě na soft skills.

Zaměstnavatelé dnes vyžadují dovednosti, jako jsou: komunikační schopnosti a to jak verbální tak neverbální, písemné i ústní, individuální i týmové, dobré prezentační schopnosti a dovednosti. Poptávají také uchazeče, kteří mají schopnost produktivně diskutovat, argumentovat, ale i polemizovat, mající zdravé sebevědomí a uznávající morální a etické hodnoty.

Pro úspěch v zaměstnání je rozhodující z 60% to, jaké lidi známe, z 30 % jaký dojem dokážeme vzbudit, a pouze z 10% to, jak dobří ve své práci skutečně jsme, co umíme, jaké je naše individuální know-how. Pokud chce být člověk v životě opravdu úspěšný, musí začít na svých soft skills pracovat co nejdříve.

Základními 9 kategoriemi soft skills jsou:

  • emoční inteligence,
  • komunikační dovednosti,
  • prezentační schopnosti,
  • schopnost spolupráce s druhými lidmi,
  • schopnost řešit problémy a konflikty,
  • time management,
  • inovativní schopnosti,
  • řídící schopnosti a vůdčí schopnosti, a
  • schopnosti vést sám sebe.

 

Jestliže soft skills shrneme do jednotného popisu, tak jsou to dovednosti, které pomáhají pochopit sebe i ostatní a usnadňují a zlepšují spolupráci s ostatními lidmi. Můžeme je dělit na konkrétní dovednosti, jako jsou komunikační a prezentační schopnosti, týmová spolupráce, zvládání konfliktů. Také jsou klíčové v dnešním pracovním prostředí a zaměstnavatelé je vyžadují.

Tedy pracujte na svých soft skills.


Rodinna firma poradenstvi
Interim managament

Přečtěte si také
03.12.2018/Osobní rozvoj Jak na konstruktivní kritiku?

Je velmi snadné pokusit se dát někomu konstruktivní kritiku, ale není vždy snadné ji přijmout. Trvá to spoustu trpělivosti a sebevědomí, abychom mohli udělat krok zpět a podívali se na to, co a jak děláme, uznat to co děláme špatně a pak přijmout radu nebo doporučení.

01.11.2018/Osobní rozvoj Jaké dovednosti budete potřebovat v roce 2020?

Možná se dá říci, že lidstvo zaznamenalo nejvíce technologického pokroku za posledních 100 let. Z tohoto důvodu se dovednosti, které vyžaduje naše povolání, neustále vyvíjejí. Lidé nyní pracují v zaměstnání, které před 20 lety neexistovalo. Vysoké školy připravují studenty na zaměstnání, které dnes neexistují a někdy připravují na zaměstnání, které již nebude existovat.

29.10.2018/Kariérní a kariérové poradenství 10 kroků ke tvorbě vaší úspěšné osobní značky

Vaše osobní značka sděluje vaši hodnotu světu - nejen potenciálním zaměstnavatelům, ale prakticky všem. Osobní značka je dnes naprosto nezbytná pro osobní rozvoj, kariérní postup, a dokonce i pro vás samotné. Vyjádření toho, kdo jste, co děláte a proč to děláte, vám pomůže postavit se k úspěchu a otevřít dveře nové kariérní příležitosti.Chcete pomoci dosáhnout svých kariérních a podnikatelských snů?

Zanechte mi váš email a já vás budu pravidelně zásobovat tipy pro váš úspěch.

Nebo mi zavolejte na +420 605 733 267
a domluvme si schůzku