Naučte se vyprávět příběhy a budete úspěšní

07.01.2018/Ostatní Naučte se vyprávět příběhy a budete úspěšní Vědci, vedení Danielhem Smithem, Andrea Migliano a Lucio Vinicius z oddělení antropologie UCL a financovaní Leverhulme Trust, založili své poznatky z jejich studie kmene Agty, která se stala součástí skupiny lovců a sběratelů, která pochází z prvních kolonizátorů na Filipínách před více než 35 000 lety. Studie UCL ukázala, že vyprávění příběhů je to, co dělá úspěšné lidi úspěšnými. Umění dobrého vypravěčství lidem zvedá společenský status a také oblibu u ostatních.

Pokud jste byli dítě vyrůstající ve filipínském kmeni Agtů, což je společenství lovců a sběračů ve filipínské provincii Isabela na severu země, na podobných příbězích jste vyrůstali. Obdobná ponaučení si nese mnoho z nich. Agtové však zcela jistě nejsou jediní, kdo se trénuje v umění vypravěčství. Tento zvyk byl všudypřítomný ve všech kulturách a ve všech koutech světa. Nová studie vědců z londýnské univerzity UCL vysvětluje, proč tomu tak bylo.

Vypravěčství je silným a mocným nástrojem pro výchovu k sociální spolupráci a výuce společenských norem a podíl na zisku z toho jde vypravěčům. Podle autorů studie jim zlepšuje šance na nalezení životního partnera, na získání společenské podpory a popularity.

„Přijde-li země o své vypravěče, přijde i o své dětství.“ Handke

Vědci nejprve zkoumali 89 různých příběhů, které se vyprávějí v komunitách lovců a sběračů v Thajsku, Malajsii, Africe a na dalších místech. Na dvou kmenech Agtů pak provedli sérii experimentů, na jejichž základě se snažili určit sílu a účel vypravěčství. Jinými slovy čím více bylo ve vesnici vypravěčů, tím více byli lidé velkorysí.

V druhém experimentu museli domorodci jmenovat pět lidí z vesnice, se kterými by chtěli žít v jednom domě. Ti, které v předešlém pokusu označili za dobré vypravěče, měli přitom až dvojnásobnou šanci, že si je někdo vybere. Dobré vypravěče často upřednostňovali před dobrými lovci, rybáři i sběrači.

Vypravěči v kmenech Agtů měli nejen více dětí, ale jejich děti měly i větší šanci na přežití. Jedním z důvodů je, že jako vypravěči jste populární, takže máte větší šanci na to, že naleznete životního partnera.

Vědci dodávají, že jejich výsledky nejsou konečné a že je nutné provést ještě další, dlouhodobé šetření napříč různými generacemi.

Originál studie: https://phys.org/news/2017-12-storytellers-cooperation-hunter-gatherers-advent-religion.html, další zdroje: https://www.nature.com/articles/s41467-017-02036-8


Rodinna firma poradenstvi
Interim managament

Přečtěte si také
03.12.2018/Osobní rozvoj Jak na konstruktivní kritiku?

Je velmi snadné pokusit se dát někomu konstruktivní kritiku, ale není vždy snadné ji přijmout. Trvá to spoustu trpělivosti a sebevědomí, abychom mohli udělat krok zpět a podívali se na to, co a jak děláme, uznat to co děláme špatně a pak přijmout radu nebo doporučení.

01.11.2018/Osobní rozvoj Jaké dovednosti budete potřebovat v roce 2020?

Možná se dá říci, že lidstvo zaznamenalo nejvíce technologického pokroku za posledních 100 let. Z tohoto důvodu se dovednosti, které vyžaduje naše povolání, neustále vyvíjejí. Lidé nyní pracují v zaměstnání, které před 20 lety neexistovalo. Vysoké školy připravují studenty na zaměstnání, které dnes neexistují a někdy připravují na zaměstnání, které již nebude existovat.

29.10.2018/Kariérní a kariérové poradenství 10 kroků ke tvorbě vaší úspěšné osobní značky

Vaše osobní značka sděluje vaši hodnotu světu - nejen potenciálním zaměstnavatelům, ale prakticky všem. Osobní značka je dnes naprosto nezbytná pro osobní rozvoj, kariérní postup, a dokonce i pro vás samotné. Vyjádření toho, kdo jste, co děláte a proč to děláte, vám pomůže postavit se k úspěchu a otevřít dveře nové kariérní příležitosti.Chcete pomoci dosáhnout svých kariérních a podnikatelských snů?

Zanechte mi váš email a já vás budu pravidelně zásobovat tipy pro váš úspěch.

Nebo mi zavolejte na +420 605 733 267
a domluvme si schůzku