Motivace je základ úspěchu

01.02.2014/Osobní rozvoj Teze, která platí a kterou lze jen těžko něčím zpochybnit. V dnešní době se coby karierní kouči setkáváme ale s lidmi, kteří jsou demotivování, tzv. vyhořelí. Nedokáží sami v sobě najednou nalézt impuls, který by je poháněl dopředu, motivoval je k další práci. Na sobě, na svých kariérních předpokladech, na svém profesním růstu atd.

Ti lidé nám pak často říkají, že jejich úsilí není patřičně oceněno. Že nic nemá smysl, že nejlépe je nechat se vést, podřídit se pravidlům a doufat, že se něco změní. Ono se ale samo nezmění nic. Chyba totiž není ve vašem okolí, ale ve vás. Třeba nejste tam, kde byste měli být. Třeba děláte práci, která nekoresponduje zcela s vašimi představami. Třeba jen potřebujete někde znovu začít. A abyste toto mohli dokázat, potřebujete k tomu impuls, motivaci.

Zní to jednoduše, ale my kariérní kouči víme, že to jednoduché není. Jsme zvyklí pracovat s lidmi, kteří chtějí znovu začít, ale neví kde a jak, postrádají i ten základ – motivaci. Od té se lze ale teprve někam odrazit. A to je kámen úrazu. Jak tu motivaci v sobě probudit? Jak se nastartovat a chtít zase za něčím jít? Za něčím, co nás bude naplňovat a co pro nás bude smysluplný a zároveň dosažitelný cíl? Nebuďte na to sami. Pohovořte sii o tom s námi. Dokážeme pomoci v profesně složitých situacích. Jsme schopní ve vás znovu vyvolat motivaci jít za něčím, o čem jste třeba dříve snili. A hlavně, dokážeme vás nasměrovat tak, abyste vy sami tomu, že můžete být úspěšní a spokojení uvěřili.

Motivovat nás mohou podněty vnější a podněty vnitřní. Ty vnitřní podněty jsou zpravidla trvalejší a motivace z nich plynoucí je pro nás nejen subjektivně ale i objektivně významější. Obtíž je v tom, že naše motivace vnitřní se někdy neslučuje s tou motivací vnější. Podlehneme tlaku okolí. Vidíme mnoho různých příležitostí. Lidé kolem nás přesvědčují, že to či ono nejde a chceme pak být jako oni. Výsledek ale je, že děláme práci, která nám není vlastní. Může být atraktivní sebevíc, ale záhy zjistíme, že nás jednoduše nebaví, že pro ni nejsme osobnostně a jinak disponovaní. Že při práci nezažíváme pocit uspokojení. A to vše proto, že jste upozadili vaše vnitřní kariérní potřeby ve prospěch vnějších, které mohou na oko působit reprezantativně, ale vy sami postupně ztrácíte, jak již bylo řečeno to zásadní - motivaci.  

Karérní kouči vám v takové situaci mohou pomoci. Vrátí vás k vaší vnitřní motivaci, k vašim vnitřním potřebám, k vaší dříve vysněné práci, o kterou jste třeba dříve stáli, ale v důsledku vnějších tlaků, trhu práce, který je náročný, tlaku okolí, které vás zrazovalo od toho, jít si za svým, jste se stali „otroky“ sebe samých. Když si toto uvědomíte, bude pro vás mnohem snažší znovu začít. Snáz zdoláte překážky, snáz přijmete nižší mzdové ohodnocení, snáz budete čelit negativním reakcím, protože budete mít svou vlastní osobní motivaci. V té chvíli se mohou stran vaší kariéry začít dít věci. V té chvíli se může dostavit uspokojení z vlastní práce a s ním ruku v ruce úspěch, v který jste už třeba ani nedoufali.

Další článek: Kariéra jako předpoklad růstu

 


Rodinna firma poradenstvi
Interim managament

Přečtěte si také
03.12.2018/Osobní rozvoj Jak na konstruktivní kritiku?

Je velmi snadné pokusit se dát někomu konstruktivní kritiku, ale není vždy snadné ji přijmout. Trvá to spoustu trpělivosti a sebevědomí, abychom mohli udělat krok zpět a podívali se na to, co a jak děláme, uznat to co děláme špatně a pak přijmout radu nebo doporučení.

01.11.2018/Osobní rozvoj Jaké dovednosti budete potřebovat v roce 2020?

Možná se dá říci, že lidstvo zaznamenalo nejvíce technologického pokroku za posledních 100 let. Z tohoto důvodu se dovednosti, které vyžaduje naše povolání, neustále vyvíjejí. Lidé nyní pracují v zaměstnání, které před 20 lety neexistovalo. Vysoké školy připravují studenty na zaměstnání, které dnes neexistují a někdy připravují na zaměstnání, které již nebude existovat.

29.10.2018/Kariérní a kariérové poradenství 10 kroků ke tvorbě vaší úspěšné osobní značky

Vaše osobní značka sděluje vaši hodnotu světu - nejen potenciálním zaměstnavatelům, ale prakticky všem. Osobní značka je dnes naprosto nezbytná pro osobní rozvoj, kariérní postup, a dokonce i pro vás samotné. Vyjádření toho, kdo jste, co děláte a proč to děláte, vám pomůže postavit se k úspěchu a otevřít dveře nové kariérní příležitosti.Chcete pomoci dosáhnout svých kariérních a podnikatelských snů?

Zanechte mi váš email a já vás budu pravidelně zásobovat tipy pro váš úspěch.

Nebo mi zavolejte na +420 605 733 267
a domluvme si schůzku