Máte své Ikigai, máte pro co žít?

11.02.2018/Osobní rozvoj Máte své Ikigai, máte pro co žít? Jaký je váš důvod, proč ráno vstáváte? Jen se snažte odpovědět na tak velkou otázku a nesnažte se zase zpátky zalézt do vaší postele. Pokud neznáte odpověď, pravděpodobně nevíte nic o japonské koncepci Ikigai.

Ikigai pochází ze země s jednou z nejstarších populací na světě. Myšlenka se stává populární také mimo Japonsko a prezentuje způsob, jak žít déle a také jak žít lépe. Zatímco neexistuje žádný přímý překlad do angličtiny, ikigai je myšlenka, která kombinuje japonská slova ikiru, což znamená „žít" a kai, což znamená „realizace toho, v co člověk doufá". Společně tato definice vytvářejí pojem „důvod k životu" nebo myšlenku našeho účelu v životě. Podle Akihira Hasegawy, klinického psychologa a docenta na univerzitě Toyo Eiwa, Ikigai znamená hodnoty v našem životě.

Ikigai

Chcete-li zjistit váš Ikigai, tedy důvod nebo účel vašeho života, odborníci doporučují začít s těmito  čtyřmi otázkami:

  1. Co milujete?
  2. V čem jste dobří?
  3. Co svět potřebuje od Vás?
  4. Za co můžete dostat zaplaceno?

Hledání odpovědí a rovnováha mezi těmito čtyřmi oblastmi by mohla být cestou k vašemu Ikigai. Je nutné také poznamenat, že v Japonsku je Ikigai spíše pomalejší proces a často nemá nic společného s prací nebo příjmy. V průzkumu z roku 2010 u 2 000 japonských mužů a žen pouze 31% účastníků citovalo práci jako jejich hlavní Ikigai.

Gordon Matthews profesor antropologie na čínské univerzitě v Hong Kongu a autor knihy „Co dělá život, který stojí za to žít?“, píše o tom, jak Japonci a Američané dávají smysl jejich světu. Jednomu týdeníku řekl, že lidé, kteří chápou své Ikigai, mohou být ve skutečnosti často mapováni na dvě další japonské myšlenky: Ittaikan nebo Jiko jitsugen.

Ittaikan a Jiko jitsugen

Itaikkan odkazuje na smysl pro jednotu, jednotnost nebo shodu, případně jako závazek vůči skupině nebo svou roli, zatímco Jiko jitsugen se více týká jejich vlastní seberealizace. Matthews říká, že Ikigai pravděpodobně povede k lepšímu životu, protože budete mít něco, za co má smysl žít. Zároveň varuje před prohlížením na Ikigai jako na volbu životního stylu.

Ikigai není něco velkého nebo mimořádného. Je to něco docela samozřejmého.

Další informace:

Spojme se na sociálních sítích a nic vám již neuteče nebo odebírejte můj newsletter na téma koučinku, školení nebo kariérního a kariérového poradenství.

LinkedIn | Twitter | Facebook | Odebírejte Newsletter


Rodinna firma poradenstvi
Interim managament

Přečtěte si také
03.12.2018/Osobní rozvoj Jak na konstruktivní kritiku?

Je velmi snadné pokusit se dát někomu konstruktivní kritiku, ale není vždy snadné ji přijmout. Trvá to spoustu trpělivosti a sebevědomí, abychom mohli udělat krok zpět a podívali se na to, co a jak děláme, uznat to co děláme špatně a pak přijmout radu nebo doporučení.

01.11.2018/Osobní rozvoj Jaké dovednosti budete potřebovat v roce 2020?

Možná se dá říci, že lidstvo zaznamenalo nejvíce technologického pokroku za posledních 100 let. Z tohoto důvodu se dovednosti, které vyžaduje naše povolání, neustále vyvíjejí. Lidé nyní pracují v zaměstnání, které před 20 lety neexistovalo. Vysoké školy připravují studenty na zaměstnání, které dnes neexistují a někdy připravují na zaměstnání, které již nebude existovat.

29.10.2018/Kariérní a kariérové poradenství 10 kroků ke tvorbě vaší úspěšné osobní značky

Vaše osobní značka sděluje vaši hodnotu světu - nejen potenciálním zaměstnavatelům, ale prakticky všem. Osobní značka je dnes naprosto nezbytná pro osobní rozvoj, kariérní postup, a dokonce i pro vás samotné. Vyjádření toho, kdo jste, co děláte a proč to děláte, vám pomůže postavit se k úspěchu a otevřít dveře nové kariérní příležitosti.Chcete pomoci dosáhnout svých kariérních a podnikatelských snů?

Zanechte mi váš email a já vás budu pravidelně zásobovat tipy pro váš úspěch.

Nebo mi zavolejte na +420 605 733 267
a domluvme si schůzku