Když jsem byl malý, chtěl jsem být...

03.10.2016/Osobní rozvoj Když začnete hledat práci, ne vždy přesně víte, co hledáte. Vychází to z mé zkušenosti a praxe jako kariérního poradce a kouče, ale často se s tímto závěrem setkávám i v roli personalisty a náboráře. Někdy má zkrátka uchazeč mlhavou představu o tom, kam se za svou kariérou vydat a jaká profesní role je pro něj vyhovující.

Existuje několik témat, které je nutné zvážit, než začnete svůj lov za skvělým zaměstnáním. Než se dáte do hledání zaměstnání, mám pro Vás řadu otázek, které Vás možná nasměrují a dají Vám odpovědi na to, co hledáte.   

Když jste byli malí, každý z nás měl někdy celkem jasnou představu o tom, co budeme dělat, až budeme starší a hlavně vyšší a větší. Není pochyb o tom, že naše sny byly extravagantní a často i nesplnitelné. Ale je možné, že se Vaše sny staly skutečností anebo také sny, které chcete naplnit teď.

Otázka, která patří vždy mezi ty první je, co skutečně a realisticky jste schopen a chcete dělat, na denní bázi a máte pocit, že by Vás mohlo naplňovat. Jaké je pro Vás to ideální zaměstnání a v jakém prostředí?

Jaké faktory musíte zvážit

  • Chcete pracovat pro velkou nebo malou firmu?
  • V místě Vašeho bydliště nebo někde jinde? Jste ochoten se stěhovat?
  • Jste typ, který se nechá řídit, nebo raději chcete zkusit vlastní podnikání?
  • Chtěl byste raději vykonávat práci v kanceláři nebo být na cestách?
  • Baví Vás být s dětmi nebo zvířaty, lidmi nebo stroji, v přírodě nebo v budově?
  • Vaše rozhodování o kariéře se spíše řídí penězi nebo emocemi?

I takto jednoduché otázky jsou někdy pro vývoj Vašeho rozhodnutí zásadní. Zkuste si klást i vlastní otázky, které Vás nasměrují.

Jak dál

Sepište si seznam činností, prací, které jste vykonával v průběhu několika posledních let. Může to být od standardní pracovní činnosti, specializovaných úkolů až po běžné volnočasové aktivity. Nyní si tento seznam ohodnoťte čísly od jedné do deseti. Deset bude mít činnost, která Vás nejvíce baví a uspokojuje. Můžete seznam zkusit hodnotit i v záporných číslech, to někdy pomůže v rozhodování a rychlejší identifikaci, třeba -10 až +10 bodů. Nyní si proveďte vlastní analýzu, co se Vám líbilo a co ne, každá činnost v sobě skrývá část náplni práce nějaké konkrétní pozice.

Pokud už rámcově znáte svůj obor a části náplně práce konkrétní pozice, můžete zkusit prohledávat pozice, které naleznete v seznamu přehledu pozic v databázi národní soustavy povolání, nebo můžete zkusit další zajímavé zdroje, které Vás určitě nasměrují.

Pokud si stále nejste jistí tím, kam svou kariéru nasměrovat, jsem tu pro Vás.

 


Rodinna firma poradenstvi
Interim managament

Přečtěte si také
03.12.2018/Osobní rozvoj Jak na konstruktivní kritiku?

Je velmi snadné pokusit se dát někomu konstruktivní kritiku, ale není vždy snadné ji přijmout. Trvá to spoustu trpělivosti a sebevědomí, abychom mohli udělat krok zpět a podívali se na to, co a jak děláme, uznat to co děláme špatně a pak přijmout radu nebo doporučení.

01.11.2018/Osobní rozvoj Jaké dovednosti budete potřebovat v roce 2020?

Možná se dá říci, že lidstvo zaznamenalo nejvíce technologického pokroku za posledních 100 let. Z tohoto důvodu se dovednosti, které vyžaduje naše povolání, neustále vyvíjejí. Lidé nyní pracují v zaměstnání, které před 20 lety neexistovalo. Vysoké školy připravují studenty na zaměstnání, které dnes neexistují a někdy připravují na zaměstnání, které již nebude existovat.

29.10.2018/Kariérní a kariérové poradenství 10 kroků ke tvorbě vaší úspěšné osobní značky

Vaše osobní značka sděluje vaši hodnotu světu - nejen potenciálním zaměstnavatelům, ale prakticky všem. Osobní značka je dnes naprosto nezbytná pro osobní rozvoj, kariérní postup, a dokonce i pro vás samotné. Vyjádření toho, kdo jste, co děláte a proč to děláte, vám pomůže postavit se k úspěchu a otevřít dveře nové kariérní příležitosti.Chcete pomoci dosáhnout svých kariérních a podnikatelských snů?

Zanechte mi váš email a já vás budu pravidelně zásobovat tipy pro váš úspěch.

Nebo mi zavolejte na +420 605 733 267
a domluvme si schůzku