Jak uspět ve své profesi, povolání?

16.10.2017/Kariérní a kariérové poradenství Jak uspět ve své profesi, povolání? Čemu dnes vděčím za to, že jsem tam, kde jsem? Co je ta schopnost, vlastnost, která vás předurčuje k tomu, že nakonec uspějete? U mého profesního koučinku často slyším od klientů dotaz, co mají začít dělat, aby se něco změnilo, posunulo směrem dopředu nebo očekávaným směrem.

První problém je ten, že máme ne zcela vhodný vzdělávací systém, který nás v nejlepším případě připravuje na profese, které z ekonomiky v následujích letech nejspíše zcela zmizí. Systém, který definuje to, čeho se máme obávat, co reguluje náš pohyb a možnosti, co omezuje naše názory, systém, který určuje hřiště, kde se bude hrát a podle přesných pravidel. Toto vše nás svazuje.

Co je třeba k tomu, aby každý uspěl ve své profesi?

Myslete kriticky

Organizace budou potřebovat zaměstnance, kteří umí stále přemýšlet o tom, jak vylepšit své produkty, služby nebo procesy ve firmě. Proto je třeba kritického myšlení. Vše tak nějak souvisí s dovedností se umět správně zeptat, aby člověk přišel na podstatu problému. Najít jádro problému a nalézt způsob jeho řešení, je dle mne naprosto klíčová schopnost.

Schopnost adaptace

Umět se rychle adaptovat na nové podmínky a rychle se naučit nebo ovládat nové věci. To je zásadní předpoklad pro váš úspěch. Všichni musíme a budeme muset umět rychle vstřebávat nové požadavky, naučit se pracovat s novými nástroji, softwarem, se kterými budeme řešit nová zadání a úkoly. Schopnost rychlé adaptace je téma číslo dvě, bez kterého se výrazně snižuje šance uspět.  

Vlastní iniciativa

Stále a dokola zkoušet a poznávat nové věci je další důležitou vlastností pro váš budoucí úspěch. Stále je lepší zkusit 100 věcí a uspět ve 20, než zkusit 10 a uspět v jedné. Každá výhra nebo selhání se počítá. Iniciativa je to, co vás stále učí a posouvá dopředu.

Schopnost komunikace

Neschopnost vyjádřit se a popsat své myšlenky, působit zmateně a vše popisovat nějak mlhavě, je další problém vašeho úspěchu. Jasná a srozumitelná komunikace je klíčem k pochopení všech, kteří s vámi přijdou do kontaktu nezbytná. Nápady, které neumíte vhodně sdělit ztrácejí na své síle.

Analýza informací

Všichni se musíme denně vypořádat s analýzou obrovského množství dat a informací. Schopnost vytáhnout z nich to, co je podstatné, může být pro většinu lidí problém. Navíc se musí přihlédnout k tomu, jak rychle se informace budou měnit v čase. Umět rozdělit podstatné od nepodstatného a dát tomu či onomu správnou prioritu, je také umění.

Myslete kriticky o sobě, ale i o tom, co můžete zlepšit a rozvinout v tom co děláte. Snažte se adaptovat tak, abyste se co rychleji dostali do obrazu. Přebírejte inciativu a stále testujte, zkoušejte a objevujte. Naučte se definovat a popisovat to, o čem přemýšlíte a na čem pracujete a přizpůsobte sdělení vašemu publiku. Neztrácejte čas zbytečnostmi a správně investujte svůj čas do věcí a témat, které jsou pro vás hodnotné a přínosné.

 

 


Rodinna firma poradenstvi
Interim managament

Přečtěte si také
03.12.2018/Osobní rozvoj Jak na konstruktivní kritiku?

Je velmi snadné pokusit se dát někomu konstruktivní kritiku, ale není vždy snadné ji přijmout. Trvá to spoustu trpělivosti a sebevědomí, abychom mohli udělat krok zpět a podívali se na to, co a jak děláme, uznat to co děláme špatně a pak přijmout radu nebo doporučení.

01.11.2018/Osobní rozvoj Jaké dovednosti budete potřebovat v roce 2020?

Možná se dá říci, že lidstvo zaznamenalo nejvíce technologického pokroku za posledních 100 let. Z tohoto důvodu se dovednosti, které vyžaduje naše povolání, neustále vyvíjejí. Lidé nyní pracují v zaměstnání, které před 20 lety neexistovalo. Vysoké školy připravují studenty na zaměstnání, které dnes neexistují a někdy připravují na zaměstnání, které již nebude existovat.

29.10.2018/Kariérní a kariérové poradenství 10 kroků ke tvorbě vaší úspěšné osobní značky

Vaše osobní značka sděluje vaši hodnotu světu - nejen potenciálním zaměstnavatelům, ale prakticky všem. Osobní značka je dnes naprosto nezbytná pro osobní rozvoj, kariérní postup, a dokonce i pro vás samotné. Vyjádření toho, kdo jste, co děláte a proč to děláte, vám pomůže postavit se k úspěchu a otevřít dveře nové kariérní příležitosti.Chcete pomoci dosáhnout svých kariérních a podnikatelských snů?

Zanechte mi váš email a já vás budu pravidelně zásobovat tipy pro váš úspěch.

Nebo mi zavolejte na +420 605 733 267
a domluvme si schůzku