Jak na změnu kariéry?

22.08.2017/Kariérní a kariérové poradenství Jak na změnu kariéry? Změna kariéry a náplně práce je pro některé natolik výraznou změnou, že si nedokáži představit to, kdyby měli změnit i svůj obor a zaměření. To, že se někdo rozhodne k radikální změně je v pořádku.

Zaměstnanec může působit v oboru, který stagnuje nebo region, kde žije je úzce profilovaný, třeba pouze na výrobu, a tak někdy takováto změna kariéry může napomoci k motivaci a vnitřnímu nastavení, a především k touze po změně. Chystáte-li se z jedné kariéry, které jste věnovali velkou část svého života přejít na druhou? Změna kariéry sebou nese totiž celou řadu úkolů a je třeba se na tuto změnu řádně připravit.

Jak se připravit na změnu kariéry

Poznejte své silné stránky

Předpokládejme, že jste v současné době v procesu přechodu z jedné kariéry do druhé. Ve své stávající kariéře jste již získali potřebné informace, praxi a reference a kariéra kam směřujete je pro vás nová a neprobádaná. Pokud jste šli do školy a získali jste titul ve financích a pracujete jako ekonom po dobu několika let, pak se rozhodnete, že byste chtěli vyzkoušet svou volbu ve vzdělávací oblasti jako učitel nebo učitelka ekonomie, existuje několik oblastí, které do té doby musíte zvážit. Stejně tomu je tak i v případě firem, kdy se firmy v čase mění a vyvíjejí a jejich zaměstnanci musí přijmout nové pracovní role, které třeba nejsou vždy k dispozici, a tak se hledají tací, kteří by kariérní změnu přivítali rádi.

Některé kariérní změny vyžadují, abyste se vrátili do školy, nebo si přinejmenším vybrali několik kurzů, abyste mohli vaši novou kariéru přijmout se všemi požadavky. Musíte také znát své silné stránky a jak s nimi pracovat, a také posilovat všechny slabiny, které by mohly tuto kariérní změnu brzdit. Způsob, jak se lépe seznámit s vašimi individuálními silnými a slabými stránkami, by mohl být profesní kouč, který vás provede touto kariérní změnou hladce. Pokud se jedná o změnu kariéry ve firmě a v rámci firmy, pak je dobrá volba firemní kouč.

Mějte plán

Dobrým a dle mne zásadním prvním krokem je vědět, co vlastně chcete. Nejlepším dalším krokem je dostat se k vytvoření plánu, který vás dostane z bodu A do bodu B. Většina lidí, kteří tuto strategii přijmou, si zapíše svůj plán nebo vytvoří nějaký proces a bude ho následovat. Mít jakýsi grafický nástin toho, co bude následovat a jak to budete kontrolovat. Tento typ vizuálního nástroje by mohl být něco jako váš akční plán. Jak je tento plán akcí naplňován je na vás, ale určitě by měl být vytvořen z kroků, které jsou zcela dosažitelné a v souladu s vašimi cíli kariérní změny.

Vnímejte vlastní motivaci

Dostaňte se k podstatě věci vaší změny a vnitřně si potvrďte, proč děláte tuto změnu. Chcete více peněz ze své činnosti? Je to vaše osobní nespokojenost? Znát sebe sama je silné poselství a rozhodně se to týká toho, co ve vás zažehne motivaci. Když zjistíte vaši nejsilnější motivaci, pomůže vám lépe najít to, co právě hledáte.

Existuje spousta způsobů, jak se připravit, jak připravit sebe, když procházíte procesem přechodu změny v kariéře. Myslím si dnes a stále více, že je třeba mít někoho kdo zná proces změny kariéry, kdo zná trh práce a jeho další souvislosti a kdo umí objevovat potenciál. Dejte se do výzkumu toto, co vás nutí ke kariérní změně a vše řádně zvažte a promyslete ať své chyby zpětně nelitujete.


Rodinna firma poradenstvi
Interim managament

Přečtěte si také
03.12.2018/Osobní rozvoj Jak na konstruktivní kritiku?

Je velmi snadné pokusit se dát někomu konstruktivní kritiku, ale není vždy snadné ji přijmout. Trvá to spoustu trpělivosti a sebevědomí, abychom mohli udělat krok zpět a podívali se na to, co a jak děláme, uznat to co děláme špatně a pak přijmout radu nebo doporučení.

01.11.2018/Osobní rozvoj Jaké dovednosti budete potřebovat v roce 2020?

Možná se dá říci, že lidstvo zaznamenalo nejvíce technologického pokroku za posledních 100 let. Z tohoto důvodu se dovednosti, které vyžaduje naše povolání, neustále vyvíjejí. Lidé nyní pracují v zaměstnání, které před 20 lety neexistovalo. Vysoké školy připravují studenty na zaměstnání, které dnes neexistují a někdy připravují na zaměstnání, které již nebude existovat.

29.10.2018/Kariérní a kariérové poradenství 10 kroků ke tvorbě vaší úspěšné osobní značky

Vaše osobní značka sděluje vaši hodnotu světu - nejen potenciálním zaměstnavatelům, ale prakticky všem. Osobní značka je dnes naprosto nezbytná pro osobní rozvoj, kariérní postup, a dokonce i pro vás samotné. Vyjádření toho, kdo jste, co děláte a proč to děláte, vám pomůže postavit se k úspěchu a otevřít dveře nové kariérní příležitosti.Chcete pomoci dosáhnout svých kariérních a podnikatelských snů?

Zanechte mi váš email a já vás budu pravidelně zásobovat tipy pro váš úspěch.

Nebo mi zavolejte na +420 605 733 267
a domluvme si schůzku