Jak dlouhý má být životopis?

23.04.2018/Kariérní a kariérové poradenství Jak dlouhý má být životopis? Zdá se vám, že to není zase tak důležité téma? Možná vás překvapím. Obecně se ví, že životopis by neměl přesáhnout dvě stránky A4. Přestože tomu tak je, v dnešní době existuje řada kandidátů, kteří zasílají i několikastránkové dokumenty, které postrádají vhodné uspořádání. Často se také setkáváme s životopisy, které mají jednu stránku a několik vět. Aby toho nebylo málo někdy obdržíme informaci o telefonním čísle a větě: „Kontaktujte mě.“.

Obecně totiž záleží na tom, kdo jste a také co děláte. Níže je malý návod, jak na to. Upozorňujeme, že vaše individuální okolnosti se mohou zcela lišit. Někdo, kdo právě opustil školu a nemá žádnou zkušenost by mohl být klidně schopen dokončit dvě stránky, pokud umístí do životopisu aktivity typu sportovních ocenění, akademických projektů nebo účasti v různých fórech nebo sociálních komunitách a kroužcích.

Několik pokynů pro počty stránek v životopise zde:

Jednostránkový životopis

Je vhodný, je-li to vaše první práce od ukončení školy. Pokud píšete životopis pro zaměstnavatele v České republice, nemají problém se pročítat i vícestránkovým životopisem, ale pokud nebude dostatečně věcný a správně poskládaný, ztratí o něj personalista brzy zájem. Pokud jste absolvent pracujte více s tím, jaké jsou vaše zájmy, přednosti nebo silné stránky. Snažte se obsah přizpůsobit tak, aby personalista věděl, že zapadáte do jeho představy.

Dvoustránkový životopis

Pokud máte pochybnosti o tom, že se vám nepodařilo vše řádně vložit do jedné stránky, zvolte rozsah dvou stránek. Vzhledem k tomu, že se toto považuje za obvyklou délku životopisu, je vhodné pro každého, kdo pracoval ve více než jednom zaměstnání. Pokud jste v procesu změny kariéry, příliš dlouhé životopisy by mohly vést k tomu, že obsah bude soustředěn na nepodstatné věci. Standardní délka životopisu vám umožní dosáhnout většího výrazu.

Třístránkový životopis

Tento formát zvolte pouze a výjimečně tehdy, když máte spoustu relevantních zkušeností. Významné pracovní úlohy, dosažené relevantní úspěchy, kariérní milníky apod. V každém případě máte spoustu zajímavého obsahu, který lze účinně prezentovat a roztřídit do příslušných sekcí. Získání většího prostoru pro dlouhou pracovní sekci neodůvodňuje další stránku nebo přidání další části k ní. Jednou z mých oblíbených technik je sestavit vždy dvě standardní stránky. V každém prezentačním dokumentu, a to platí pro životopis zvláště, je důležité vše dobře odprezentovat, proto věnujte maximální péči obsahu a uspořádání, aby vše hrálo skvěle dohromady.  


Rodinna firma poradenstvi
Interim managament

Přečtěte si také
03.12.2018/Osobní rozvoj Jak na konstruktivní kritiku?

Je velmi snadné pokusit se dát někomu konstruktivní kritiku, ale není vždy snadné ji přijmout. Trvá to spoustu trpělivosti a sebevědomí, abychom mohli udělat krok zpět a podívali se na to, co a jak děláme, uznat to co děláme špatně a pak přijmout radu nebo doporučení.

01.11.2018/Osobní rozvoj Jaké dovednosti budete potřebovat v roce 2020?

Možná se dá říci, že lidstvo zaznamenalo nejvíce technologického pokroku za posledních 100 let. Z tohoto důvodu se dovednosti, které vyžaduje naše povolání, neustále vyvíjejí. Lidé nyní pracují v zaměstnání, které před 20 lety neexistovalo. Vysoké školy připravují studenty na zaměstnání, které dnes neexistují a někdy připravují na zaměstnání, které již nebude existovat.

29.10.2018/Kariérní a kariérové poradenství 10 kroků ke tvorbě vaší úspěšné osobní značky

Vaše osobní značka sděluje vaši hodnotu světu - nejen potenciálním zaměstnavatelům, ale prakticky všem. Osobní značka je dnes naprosto nezbytná pro osobní rozvoj, kariérní postup, a dokonce i pro vás samotné. Vyjádření toho, kdo jste, co děláte a proč to děláte, vám pomůže postavit se k úspěchu a otevřít dveře nové kariérní příležitosti.Chcete pomoci dosáhnout svých kariérních a podnikatelských snů?

Zanechte mi váš email a já vás budu pravidelně zásobovat tipy pro váš úspěch.

Nebo mi zavolejte na +420 605 733 267
a domluvme si schůzku