Chcete mít moc? Téma moci v práci

16.06.2017/Personalistika Chcete mít moc? Téma moci v práci Mám pro vás citát: „Být mocným je jako být dámou. Pokud musíte lidem říct, že jím jste, pak jím nejste.“ řekla Margaret Thatcher a má pravdu. Pokud musíte říkat lidem, že jste, tak vlastně nejste. Osobně se mi zdá velice fascinující studium moci. Moc definujeme sílu jako, osobu nebo věc, kterou má nebo vykonává určitou autoritu nebo vliv. Takže to v podstatě znamená, když používáme sílu, využíváme naši autoritu k získání něčeho. Ale jaké druhy moci používáme v naší práci?

Každý má moc, opravdu každý. A já nevěřím, že moc je zas tak úplně špatná věc. Problémem nastane, když je nějaká moc využívána nevhodně. Zde jsou některé běžné druhy moci, které se určitě nacházejí i na vašem pracovišti.

1. Nucená moc

Tato moc je spojena s lidmi, kteří jsou schopni potrestat ostatní. Lidé se obávají důsledků toho, že neudělali to, co bylo od nich požadováno.

2. Spojující moc

Je založeno tam, kdo jí objeví a pozná. Tato osoba ví, a má dobrý sluch a intuici, rozezná a umí spojovat další silné jedince v rámci organizace.

3. Expertní moc

Pochází z odbornosti člověka. Obvykle tuto moc využívá osoba s uznávanou dovedností nebo prokázaným úspěchem.

4. Informační moc

Je obvykle uplatňována těmi, kteří mají přístup k cenným nebo důležitým informacím, májí tak informační sílu.

5. Legitimní moc

Moc tohoto druhu pochází z pozice, kterou drží dotyčný člověk. To souvisí s odpovědností a právem člověka. Občas můžete také slyšet označení jako moc poziční.

6. Referenční moc

Lidé, kteří jsou dobře vnímáni a mají respekt ostatních.

7. Moc odměny

Je založena na schopnosti člověka poskytnout někomu odměnu. Tyto odměny mohou pocházet z pracovních úkolů, plánů, plateb nebo výhod.

Jak můžete vidět, existuje mnoho různých způsobů, jak se moc může projevit. A proto je důležité si uvědomit, že ve všech nás existuje moc. Je také možné, že máte různé typy moci ve spojení s různými skupinami nebo situacemi.

Nyní zpátky k negativnímu dopadu moci. Vidím nejčastěji dvě věci při využívání moci u lidí. První se točí kolem pokusu o použití alespoň nějakého druhu moci, který nemají a druhý, kdy pomocí špatných druhů moci se snaží dosáhnout výsledku.

Abyste pomohli identifikovat svou "zónu moci", věnujte chvíli pozornosti a přemýšlejte o tom, jak se snažíte ovlivňovat činnost ostatních. Tyto popisy můžete použít jako své sebehodnocení. Ohodnoťte se na stupnici od 1 do 5 v každém z různých typů moci. S tím, že 1 není vůbec charakteristické pro vás a 5 je zcela charakteristické.

Pokud jste k sobě upřímní, tak doufám, že výsledky pro vás budou užitečné. Nejen pro způsob, jakým používáte moc, ale i pro způsob, jakým jiní využívají moc nad vámi.


Rodinna firma poradenstvi
Interim managament

Přečtěte si také
03.12.2018/Osobní rozvoj Jak na konstruktivní kritiku?

Je velmi snadné pokusit se dát někomu konstruktivní kritiku, ale není vždy snadné ji přijmout. Trvá to spoustu trpělivosti a sebevědomí, abychom mohli udělat krok zpět a podívali se na to, co a jak děláme, uznat to co děláme špatně a pak přijmout radu nebo doporučení.

01.11.2018/Osobní rozvoj Jaké dovednosti budete potřebovat v roce 2020?

Možná se dá říci, že lidstvo zaznamenalo nejvíce technologického pokroku za posledních 100 let. Z tohoto důvodu se dovednosti, které vyžaduje naše povolání, neustále vyvíjejí. Lidé nyní pracují v zaměstnání, které před 20 lety neexistovalo. Vysoké školy připravují studenty na zaměstnání, které dnes neexistují a někdy připravují na zaměstnání, které již nebude existovat.

29.10.2018/Kariérní a kariérové poradenství 10 kroků ke tvorbě vaší úspěšné osobní značky

Vaše osobní značka sděluje vaši hodnotu světu - nejen potenciálním zaměstnavatelům, ale prakticky všem. Osobní značka je dnes naprosto nezbytná pro osobní rozvoj, kariérní postup, a dokonce i pro vás samotné. Vyjádření toho, kdo jste, co děláte a proč to děláte, vám pomůže postavit se k úspěchu a otevřít dveře nové kariérní příležitosti.Chcete pomoci dosáhnout svých kariérních a podnikatelských snů?

Zanechte mi váš email a já vás budu pravidelně zásobovat tipy pro váš úspěch.

Nebo mi zavolejte na +420 605 733 267
a domluvme si schůzku